Reforma systemu oświaty w Janikowie

Już od 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła podstawowa stanie się ośmioletnią szkołą podstawową. Jakie zmiany czekają na jej uczniów?

1 września 2017 r. w ośmioletniej szkole podstawowej rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy VII – absolwenci klasy VI dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej, którzy 1 września 2018 r. będą pierwszymi uczniami klasy VIII tej szkoły. Decyzją burmistrza i radnych, janikowska młodzież kształcić się będzie w jednej szkole, która swoje oddziały mieć będzie w trzech budynkach.


Ministerstwo Edukacji Narodowej – dla ejanikowo.pl


10 grudnia 2016 r. przedstawiliśmy Państwu propozycję Ministerstwa Edukacji Narodowej, która dotyczyła reformy oświaty w Janikowie. Dziś wiemy, że janikowscy samorządowcy przyjęli własny plan.

Więcej: Co dalej z gimnazjum w Janikowie?


Jedna szkoła – Trzy budynki


Biorąc pod uwagę infrastrukturę, burmistrz przedstawił propozycję organizacyjną sieci szkół w Janikowie. Dzieci z klas “0-III” uczyć się będą w budynku na ul. Biskupa Michała Kozala, klasy “VII-VIII” w budynku na ul. Szkolnej, klasy “IV-VI” na ul. Głównej.

Pozostawienie dzieci klas 0-III w budynku przy ul. Biskupa Kozala gwarantuje najmłodszym dzieciom korzystanie z basenu najbardziej komfortowy sposób (brak konieczności przechodzenia przed i po basenie z budynku do budynku).
Klasy gimnazjalne pozostają w budynku, w którym rozpoczęły naukę w gimnazjum.
Absolwenci klasy III przechodząc kolejno z budynku przy ul. Biskupa Kozala wypełniają lukę po uczniach gimnazjum. Od roku2019/2020 w szkole przy ul. Głównej będą stale uczyły się trzy roczniki dzieci, czyli klasy IV, V, VI.
Aktualne klasy IV, V, VI od roku 2017/2018 pozostaną w budynku przy ul. szkolnej (jako klasy V, VI, VII). W roku szkolnym 2018/2019 będą to klasy VI, VII, VIII. Od roku 2019/2020 w budynku tym pozostaną dwa roczniki, czyli klasy VII, VIII. Od roku 2020/2021 do budynku tego przejdą ci uczniowie, którzy rozpoczną naukę w bieżącym roku w klasach IV. Konieczność przechodzenia przez przejazd kolejowy będą miały tylko roczniki dwóch najstarszych klas.

Andrzej Brzeziński, burmistrz Janikowa


Niż demograficzny – Mniejsza liczba uczniów


Struktura budynków dostosowana była do systemu nauki 0-VI plus gimnazjum, czyli łącznie 10 roczników. Demografia również nie ułatwia organizacji szkół. W roku szkolnym 2000/2001, czyli w pierwszym pełnym roczniku w gimnazjum było ok. 760 uczniów. W tym roku jest 356.
Od roku szkolnego 2019/2020 pozostaną tylko klasy 0-VIII plus trzy roczniki przedszkolne.
Obiekty w Janikowie, w których dotychczas w klasach gimnazjalnych uczyły się dzieci z całej gminy, nie będą w pełni wykorzystane.

Andrzej Brzeziński, burmistrz Janikowa


Szkoła Podstawowa – Broniewice, Kołodziejewo, Ludzisko


Szkoły w Broniewicach, Kołodziejewie i Ludzisku działać będą w systemie klas “I-VIII”.

T.P.


Czy jesteś za likwidacją gimnazjum i powrotem do 8-letniej szkoły podstawowej?

Wyniki

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someonePrint this page