Dla upamiętnienia służby medycznej Powstania Wielkopolskiego

5 stycznia w Inowrocławiu rozpoczęły się walki o niepodległość miasta. Organizatorzy zapraszają w tym dniu do bezpłatnego wykonania wielu badań medycznych.

Już jutro – (czwartek) 5 stycznia 2017 „Noc powstańcza 2017 z Centrum Medycznym Farma-med.”

Zapalmy świecę pamięci dla Powstańców Wielkopolskich – o godzinie 21:00 w naszych domach.

Noc z 5 na 6 stycznia 1919 r. była najbardziej ciekawym, podniosłym i ekscytującym wydarzeniem w historii miasta Inowrocławia i Kujaw Zachodnich w ciągu całego XX w. Po latach zaborów Inowrocław wreszcie stawał się na powrót polskim miastem. 5 stycznia 1919 r. powstańcom udało się zepchnąć zaborców do obrony w dwóch punktach miasta: na dworcu kolejowym i w koszarach piechoty. Wieczorem mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości licznie zgromadzili się na rynku w liczbie około 10 tys. i to spowodowało, że dowództwo garnizonu na wniosek mniejszości niemieckiej podjęło decyzję o kapitulacji. To była prawdziwa radość! Ważna noc pełna radości i obawy, czy aby nie nadejdzie pomoc dla pruskiego wojska ze strony garnizonów w Bydgoszczy i Toruniu. Nie nadeszła! Następnego dnia wojsko niemieckie opuściło miasto.

Organizatorami „Nocy powstańczej 2017” są właściciele przychodni lekarskiej Centrum Medyczne Farma-med przy ulicy Narutowicza 24 w Inowrocławiu oraz członkowie Harcerskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej ZHR, Członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oddział w Inowrocławiu oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ciech Soda Polska.

Tomasz Sibora, ZHR Inowrocław

W walkach o Inowrocław zginęło 47 powstańców, a około 200 odniosło rany, głównie postrzałowe. Dla upamiętnienia pracy i zaangażowania lekarzy i sióstr niosących pomoc powstańcom organizatorzy zapraszają w tym dniu do bezpłatnego wykonania wielu badań medycznych (przychodnia przy ul. Narutowicza 24).

Od godziny 7:00 do 10.00 badania niektórych parametrów krwi, w tym badanie glukozy i cholesterol (inne parametry 20 % rabatu) 

Od godziny 17:00 do 21:00 w poszczególnych gabinetach: 

101 – platforma zmysłów,

115 – badanie słuchu,

116 – EKG serca i pomiar ciśnienia,

118 – Waga TANITA – analiza składu ciała,

126 – badanie wzroku,

128 – Spirometr.

Przychodnia jest czynna od godziny 7:00., zapraszamy do recepcji na parterze.

Honorowi krwiodawcy będą mogli w siedzibie oddziału inowrocławskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (ul. Poznańska 97 w Inowrocławiu, od godz. 7:30 do 12:00) oddać ten najcenniejszy lek.

T.P.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Email this to someonePrint this page